Silvan Eşbaşkan adayı Kadri Esen: Kürtçe tabela asan esnafa indirim yapacağız

DİYARBAKIR – Kadri Esen gazeteci arkadaşımız. En son Kürtçe yayın yapan Xwebun gazetesinin yayın yönetmenliğini yapıyordu. Ve şimdi memleketi Silvan’a DEM Parti’den belediye eşbaşkan adayı oldu. DEM Parti belediye başkan adaylarını ön seçimle belirledi ve Esen iki tur yapılan ön seçimlerde delegelerin tam desteğini aldı. Silvan’daki seçim bürosunda konuşurken, öncelikle delegelerin teveccühüne teşekkür etti Esen. Eşbaşkanı Sevim Biçici ise seçim çalışmalarında olduğu için sohbete katılamadı.
Silvan; bilen biliyor, Kürtlerin tarihinde önemli bir yer tutar. Bir gün Silvan’ın tarihi yapılarını da yazmak isterim. Ama bu düşünceyi seçim sonrasına saklamak gerekiyor. Çünkü seçimlere şunun şurasında birkaç gün kaldı.

SİLVAN TARIM VE HAYVANCILIKLA GEÇİNİYOR

Silvan’ın son sayıma göre 87 bin nüfusu var. Coğrafi olarak iki bölümden oluşuyor. Bir bölümü ova, bir bölümü dağlık. Dağlık kesimi çoğunlukla hayvancılık ve bahçe tarımı ile geçiniyor. Ova kesimi buğda, arpa, mercimek ekimine uygun ve bereketli topraklara sahip. Ancak hükümetin tarım ve hayvancılık politikaları yüzünden çiftçiler ve hayvan yetiştiriciliği yapanlar zor günler yaşıyor.
Bu bilgileri, seçim bürosunun kalabalık ortamında veriyor Kadri Esen. Silvan Diyarbakır’a yaklaşık bir saat mesafede. Sanayi ne durumda? “Sanayi yok denecek kadar az. Fabrika olarak sadece bir un fabrikası var Silvan’da” diye cevap veriyor Esen.
Bir sanayi sitesi var Silvan’da ancak burada üretimden ziyade yedek parça satışı ve tamir işleri yapılıyormuş. Birkaç tekstil atölyesi var ve bunlarda istihdam meselesini çözecek durumda değil. Esen, “Ancak bin kişi civarında insan çalışıyor bu atölyelerde. İşsiz insan sayısını düşününce bu sayı yeterli değil” diyor.

Fotoğraflar: Gazete Duvar


İŞSİZLİK GÖÇE NEDEN OLUYOR

İşsiz gençler inşaat işine yöneliyor. Ancak Silvan’da inşaat sektörü de gelişmediği için çevre illerin yanı sıra Türkiye’nin batısında iş bulabiliyorlar.
Esen, “Silvan genç bir nüfusa sahip ama iş imkanları yok. Belediyelere atanan kayyımlar sadece belli bir çevreye çalışıyor. Dertleri insanların geçimi, insanlara iyi hizmet olmadığı için belediyenin imkanlarını sınırlı tutuyorlar. Bütün yaptıkları çöp toplama, birkaç makyaj amaçlı park bahçe işi yapmak. Mesela belediyeler sadece merkezden gelen bütçe ile yetinmiyorlar. Kendileri iş alanları açıp üretip insanların iş sahibi olmasını sağlıyorlar. Ama kayyımlar bu yönteme başvurmamışlar. Sadece gelen bütçeyle hizmet üretiyor” diyor.
Esen, işsizlik nedeniyle özellikle gençlerin Silvan’dan göç ettiğini de sözlerine ekliyor.

‘SİLVANLI İŞ İNSANLARINI DAVET EDECEĞİZ’

Belediyelerin istihdam etme olanaklarından söz eden Esen, konuyla ilgili projelerini de anlattı. Hayata geçirebilirlerse işsizlik meselesini bir nebzede olsa azaltabikecekler. Esen, işsizlik meselesini çözebilmek için bir de şu yöntemi dile getirdi: “Silvan dışında yaşayan birçok Silvanlı iş insanı var. Eşbaşkan olarak seçildikten sonra işinsanlarımıza gideceğiz ve memleketleri Silvan’da yatırım yapmalarını isteyeceğiz. Hem Silvanlı insanlar iş bulabilecek hem de sermaye Silvan’da kalacak.”

KÜRTÇE TABELAYA VERGİ İNDİRİMİ

Esen’in projeleri arasında otopark, dört mevsime uygun, kesim yeri de olan modern hayvan pazarı, köylere sefer düzenleyen araçlar, Kürtçe için kurslar açmak var. Kürtçe gazetenin genel yayın yönetmenliğini yaptığı için Kürtçeye ayrı bir önem veriyor Esen.
Belediyeye kayyımlar atanmadan önce tabelaların iki dilli olduğunu belirten Esen, “Bunları tek dilli, Türkçe yaptılar. Bununla yetinmediler, bir de şehir merkezindeki esnafa Türkçeyi dayattılar. Seçildiğimizde Kürtçe tabela asan esnafa vergi indirimine gideceğiz. Belediye olarak bu konuda esnafımıza yardımcı olacağız” diye konuştu.
Kayyımların düzenlediği kültür sanat etkinliklerinin Silvan’la, Silvan’ın kültürü ve diliyle ilgili olmadığını ifade eden Esen, bunun asimilasyon politikası olduğunu vurguladı. Esen, belediye olarak Kürtçe ağırlıklı etkinliklere ağırlık vereceklerini söyledi.
Kadri Esen, seçimi kazanacaklarına inanıyor. Ancak Silvan’da 4 bağımsız adayın bulunduğunu belirterek, Silvanlıları oylarını bölmemek konusunda uyarıyor: “Silvanlılar AKP’ye kanmayacaktır, bunu biliyoruz. Ancak seçimi kazanma şansı olmayan bağımsız adaylara da kanmasınlar istiyoruz. Oylarını DEM’de buluştursunlar. Silvan, DEM’le kazanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x