Dışişleri Bakanı Fidan, ABD’ye gidiyor: F-35 programı da gündemde

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın 7-8 Mart tarihlerinde mevkidaşı Antony Blinken’ın daveti üzerine ABD’ye resmi bir ziyarette bulunacağı açıklandı. Söz konusu ziyaret, Türkiye’nin 1 yılı aşkın süre sonra İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının ve ABD’nin Türkiye’nin F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kitleri satın almasına yeşil ışık yakmasının ardından gerçekleşecek. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fidan’ın ABD ziyaretinde, bölgesel ve küresel meseleler gündemde olacak.

‘CAATSA YAPTIRIMLARINDAN ÇIKMA TALEBİ DE GÜNDEM KONULARI ARASINDA’

AA’nın aktardığına göre, Dışişleri Bakanı Fidan’ın ziyareti sırasında düzenlenecek 7’nci Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma Toplantısı çerçevesinde, taraflar, ikili işbirliği alanlarını ilgili kurumların temsilcilerinin de katılımıyla ele alacak. Fidan’ın Washington’a gerçekleştireceği ziyarette, ABD Senatosu üyeleriyle temaslarda bulunması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmesi bekleniyor. Fidan, ziyaret kapsamında, düşünce kuruluşlarının etkinliklerine de katılacak.

Fidan, ABD makamlarıyla görüşmelerinde, Türkiye’nin FETÖ, PKK, YPG ile ilgili beklentilerini de iletecek. Savunma sanayisi alanında atılması gereken adımlar, F-16 programına ilişkin sürecin sağlıklı şekilde ilerletilmesi, F-35 programında ilgili prosedürlerin tamamlanması, Türkiye’nin ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımlarından çıkma talebi ve ortak savunma sanayisi projelerinde ilerleme sağlanması için kısıtlamaların kaldırılması gibi konular da gündemde olacak.

EKİM 2021’DEKİ BIDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE KARARLAŞTIRILMIŞTI

Diplomatik kaynaklara göre, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin yanı sıra İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları da görüşmelerin gündeminde yer alacak. Buna göre, görüşmeler sırasında Türkiye tarafından Gazze’de acil ve tam ateşkesin sağlanması gerektiği ve uluslararası parametrelere uygun biçimde iki devletli çözüm için harekete geçilmesi dile getirilecek.

Ukrayna-Rusya savaşında ateşkes sağlanarak müzakerelere dönülmesi konusunun ele alınacağı görüşmelerde, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin canlandırılması ile Karadeniz’de seyrüsefer güvenliğinin sağlanması da gündemde olacak. Görüşmelerde, Yunanistan ile ilişkiler, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış süreci, Suriye, Yemen, İran ve Libya gibi bölgesel konular da ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın Ekim 2021’de İtalya’nın başkenti Roma’da G20 Liderler Zirvesi kapsamında yaptıkları görüşmede Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma’nın kurulması kararlaştırılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x